Technology

Wojna ze smogiem

17.11.2020, 13:33 0 komentarzy
Wojna ze smogiem

Zaledwie kilka dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu należy nabrać trochę refleksji dotyczących sporego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla całej cywilizacji naprawdę niebywale niebezpieczny. Substancje chemiczne, które wdychamy w zasadzie codziennie, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Jak wiadomo warto regularnie wyjaśniać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. Trzeba w głównej mierze mieć pojęcie, że aktualnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił również problem smogu. Dobrą metodą jak okiełznać zatruciu środowiska jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Piotr Woźny, prezes spółki oświadczył, iż wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą naturalnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 rozpoczęła się w miejscach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog bez dwóch zdań należałoby również wiedzieć, co zasadniczo jest kluczową przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych specyfikacji jest nieopisanie istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz